Jak zařídit relaxační zónu v kancelářích

Ač se to na první pohled možná nezdá, práce v kanceláři je mimořádně náročná. Fyzicky možná tak úplně ne, ale pokud jde o naši hlavu, umí člověka pořádně vyčerpat.

Chcete, aby vaši zaměstnanci byli plní energie, síly a dobré nálady po celou pracovní dobu? Vytvořte jim prostor, ve kterém mohou relaxovat, dobít baterky a zároveň utužit vztahy v kolektivu. Takzvané „quiet room“ se aktuálně na pracovištích objevuje stále častěji. Jedná se o prostory, kde si zaměstnanci mohou zacvičit jógu, zahrát stolní fotbal nebo si popovídat nad hrnkem kávy. Jak by taková relaxační zóna měla vypadat a co by v ní nemělo chybět?

kancelare-relax


Proč v kancelářích zřizovat relaxační zónu?

Jak jsme již v úvodu zmiňovali, kancelářská práce umí být náročná. Především pro naši hlavu. Proto je důležité, aby měli zaměstnanci možnost „úniku“. A právě k tomu slouží relaxační zóny. Řada výzkumů ukazuje, že jde o opravdu skvělou cestu, jak zlepšit pozornost a obnovit energii zaměstnanců.


Možnost nechat si odpočinou hlavu a alespoň na malou chvíli se soustředit na jinou činnost, ať už se jedná o pasivní nebo aktivní odpočinek, má pozitivní vliv na náš výkon, psychickou pohodu i motivaci. Zrelaxovaní se pak můžeme vrátit k plnění našich pracovních povinností, které nám hned půjdou o něco lépe od ruky. Navíc. Relaxační či odpočinková zóna je i zajímavým benefitem, který v posledních letech hraje poměrně významnou roli při náboru nových zaměstnanců.


Jak by měla relaxační zóna vypadat?

Podoba i specifické vybavení relaxační zóny by mělo být maximálně přizpůsobeno konkrétní společnosti a především pak samotným zaměstnancům. Při jejím zařizování proto myslete na typ práce, kterou vaši zaměstnanci vykonávají. Tráví celý den jen u svého stolu a monitoru? Pravděpodobně ocení prostor, kde se budou moci protáhnout a setkat s kolegy. Jsou většinu času na telefonu, kde řeší všemožné požadavky klientů a zákazníků? V takovém případě uvítají především klid a ticho.


Na jaké části by tedy měla být relaxační zóna rozdělena? Chybět by neměla klidnější, odpočinková zóna s pohodlným posezením, aktivní zóna k protažení a samozřejmě i část se samoobslužnou kavárnou a místem, kde si mohou vypít kávu nebo si sníst svůj oběd a svačinu. K oddělení jednotlivých zón můžete použít akustické panely, které je možné použít i jako praktické nástěnky.

kancelare-odpocinek


Odpočinková část

V odpočinkové části by rozhodně neměla chybět pohodlná sedací pohovka, která pojme více lidí najednou a zároveň dodá celé místnosti na útulnosti. Prostor dále vybavte měkkými křesílky, houpacími křesly nebo sedacími pytli, které se snadno tvarují a každý si je tak uzpůsobí svým potřebám. Sedačku a křesla doplňte většími i menšími konferenčními stolky, kam si zaměstnanci mohou odložit šálek s kávou, knihu i notebook.


Do odpočinkové zóny umístěte také knihovnu. Můžete do ní dát knihy, které pomohou vašim zaměstnancům s profesním či osobnostním rozvojem, a i sami zaměstnanci do ní mohou donést knihy, které již přečetli nebo jim zabírají místo v jejich domácí knihovně. Knihovnu můžete doplnit také odbornými časopisy z oboru. Nezapomeňte také na dostatečné a kvalitní osvětlení.

TIP: Atmosféru relaxační zóny dotvoří vhodně zvolené dekorace, plakáty či barvy na zdech.


Aktivní část i prostor pro společné aktivity

V relax zóně by neměla chybět aktivní část a prostor pro společné aktivity, kde se zaměstnanci se sedavým zaměstnáním mohou protáhnout nebo setkat se svými kolegy. Do této části můžete umístit například pěnové podložky na cvičení, gymnastické míče a různé masážní pomůcky. Pokud jste si pro aktivní část vyčlenili opravdu velký prostor a chcete ho vybavit něčím netradičním, můžete do něj nechat zabudovat horolezeckou stěnu nebo pár strojů k posilování.


Pro ty, kteří chtějí svůj čas trávit ve společnosti jiných kolegů, pořiďte různé deskové hry a hlavolamy, u kterých se spolehlivě zabaví. V rámci kolektivních aktivit můžete do relaxační místnosti umístit také stolní fotbal, šipky, kulečník nebo pingpongový stůl. Oblíbené jsou i herní konzole. Všechny tyto hry pomohou stmelit týmového ducha a podpořit firemní kulturu.

kancelare-stolni-fotbal


Občerstvovací část

Do relaxační zóny zakomponujte i menší firemní kuchyňku, ve které si mohou zaměstnanci připravit odpolední kávu nebo ohřát oběd. Vybavte ji kávovarem, rychlovarnou konvicí, menší ledničkou a sadou nádobí. Pořídit můžete i různé jídelní a nápojové automaty.

autor článku: Mgr. Jan DufekKomerce